Banjaluka - Fali đaka po školama, a fali i konobara i kuvara. Bar tako kažu oni koji vape za kvalitetnom radnom snagom tog profila. Međutim, negdje je, očito, zapelo, jer ih na birou ima i previše.

Crnogorsko primorje i Trebinje suočeni s manjkom sezonskih radnika

Da zaradi koji evro na Crnogorskom primorju, Srećko se zaputio iz Sarajeva, a Mile čak iz Makedonije. Ovakvih primjera u Herceg Novom je malo, sve je manje onih koji žele da se druže sa tacnom. Crnogoraca skoro da nema, a i Hercegovaca je nikad manje. Zašto slabo ko želi biti konobar, ovi momci ne znaju. Ali znaju da se za tri mjeseca može dobro zaraditi.

"Neki ljudi se boje, neki se plaše, neki kažu ima mnogo, ne znam ni ja šta je ključni problem. Može li se zaraditi? Pa, može, ko radi – može. Može da se živi i radi fino. Sada, ne nešto previše, ali može", kaže Srećko Neretljak iz Sarajeva.

"Došli smo tu da radimo, da zaradimo nešto para. Fino je i more, pa da malo uživamo. Da li je teško i može li se zaraditi? Nije teško, ko hoće da zaradi, može svako to", rekao je Mile Velevski iz Makedonije.

A najčešće hoće konobari i kuvari iz BiH, Srbije i Makedonije. Međutim, problem je i što se za sezonski posao svi prijavljuju u posljednji čas, što ugostiteljima pravi probleme.

"Da bi mi primili jednog stranca, otprilike treba nekih 25-28 dana da on završi uredno papirologiju, da bi mogao da počne da radi. Znači, sada kada bih nekog stranca primio, mogao bi da počne da radi 1. avgusta", kaže Peko Kilibarda, ugostitelj.

Ne kubure sa kuvarima i konobarima samo na primorju. I u Trebinju takođe fali radnika. Mnogi bi mogli da počnu da rade i u svom gradu, jer ih na birou ima i više nego dovoljno.

"Trenutno na evidenciji Zavoda za zapošljavanje u Hercegovini imamo aktivnih tražilaca posla – 231, što se tiče kuvara i konobara, a ukupno 349 koji aktivno traže posao", kaže Mirjana Sušić, šef Biroa za zapošljavanje u Trebinju.

S druge strane, poslodavci su prilično probirljivi, što je donekle i razumljivo u uslužnim djelatnostima. U trebinjskim restoranima neiskusne ne žele, a oni koji znaju posao skupo ih koštaju. Zato su iskusni lokalci, kad već zaobilaze domaće gazde i one na Crnogorskom primorju, pronašli novu meku – Neum, gdje ih sve više odlazi na sezonski rad.