BANJALUKA - Privredna komora RS dodijelila je danas detašmane, odnosno dozvole za rad, za 28 privrednih društava iz RS za izvođenje radova u Njemačkoj u detašmanskoj 2014/15. godini.


BANJALUKA - Privredna komora RS dodijelila je danas detašmane, odnosno dozvole za rad, za 28 privrednih društava iz RS za izvođenje radova u Njemačkoj u detašmanskoj 2014/15. godini.

Kako je naglašeno, ukupni kontingent detašmana za cijelu BiH je 1.917 dozvola mjesečno, od čega RS pripada 666 detašmana, i to iz oblasti građevinarstva, izolaterstva i montažerstva.

Kontingent za RS sačinjavaju redovni i posebni detašmani. Redovne čini 529 dozvola mjesečno, i to 208 iz oblasti građevinarstva, 124 iz oblasti izolaterstva i 197 iz oblasti montažerstva. Kada je u pitanju posebni kontingent, on obuhvata 137 dozvola mjesečno, i to 54 dozvole iz oblasti građevinarstva, 32 iz oblasti izolaterstva i 51 iz oblasti montažerstva, i on je dostavljen Komisiji za detašmane Spoljnotrgovinske komore RS.

Dragica Ristić, direktor Privredne komore RS, kazala je da je i ove godine posao raspodjele izvršen u predviđenom roku, i to privrednim društvima koja su ostvarila pravo na učešće u kontingentu.

"Ove godine se na javni konkurs prijavilo 30 privrednih društava iz RS, a 28 je u potpunosti ispunilo uslove i učestvovalo u raspodjeli kontingenta", rekla je Ristićeva. Prema njenim riječima, protekla detašmanska godina, kada se posmatra iskorištenost kontingenta, za cijelu BiH bila je 100 odsto.

"Kretali smo se u granicama koje kontingent predviđa, što stvara uslove i za dalje pregovore, i ono što mi iz Komore i privredna društva potenciramo je da nadležna resorna ministarstva pregovaraju s njemačkim vlastima u cilju povećanja kontingenta detašmana", navela je ona i dodala da su uslovi raspodjele detašmana propisani javnim konkursom, s jasnim procedurama.

Zdravko Marinković, zamjenik generalnog sekretara Spoljnotrgovinske komore BiH, rekao je da je za ovu detašmansku godinu na raspolaganju BiH isti kontingent detašmana kao i prošle godine.

"Naše kompanije iz RS su spremne i u odnosu na ugovore koje već imaju i koje namjeravaju sklapati mogu ići u Njemačku i izvoditi radove", rekao je Marinković i dodao da stoodstotna iskorištenost detašmana prošle godine  ukazuje na potrebu bh. kompanija da dobiju dodatni kontingent detašmana.

Kako je naveo, o tome se već nekoliko godina vode aktivnosti s njemačkom stranom, te dodao da bi za privredu BiH, posebno oblast građevinarstva, to bilo veoma značajno.

"Ima naznaka s hrvatskom stranom da se jedan dio njihovog kontingenta ustupi BiH, i to će biti dogovoreno na tripartitnom osnovu BiH, Hrvatska i Njemačka", rekao je Marinković.

Spasoja Albijanić, direktor preduzeća "Monting montaža" iz Bijeljine, rekao je da bi privredna društva iz RS koja su prisutna na tržištu Njemačke mogla angažovati daleko više stručne radne snage iz RS, ali da su tu prisutna dva limitirajuća faktora.

"Prvi faktor je broj detašmana kojim raspolažemo, a drugi je nedostatak stručne radne snage sa poznavanjem njemačkog jezika", istakao je Albijanić, koji je i predsjednik Komisije za dodjelu detašmana Privredne komore RS, te je dodao da je Komisija radila bez pritisaka.