Tvrtka Femetall iz Zenice osnovana je 2006. godine, na početku je imala tri zaposlenika, a 12 godina kasnije imaju siguran izvoz na europsko tržište i više od 50 zaposlenih.
Direktor Fahrudin Šahmanija, koji se vratio iz Njemačke u Zenicu, kaže za Klix.ba kako se boji nedostatka radne snage. Šahmanija je rođen u Njemačkoj, kao inženjer strojarstva radio je u Mercedesu, ali se odlučio s obitelji vratiti u Bosnu i Hercegovinu i pokrenuti tvrtku koja će raditi proizvode od inoksa i boce pod pritiskom za automobilsku industriju, ali i biti orijentirana na izvoz. Sada 95% proizvoda Femetalla završi izvan granica BiH.
U prvoj godini poslovanja radili su u inkubatoru agencije ZEDA, ali vrlo brzo su i povećali broj radnika jer su dobili posao na izgradnji hotela Zenica. Rad s većim kompanijama na izgradnji hotela otvorio im je vrata za nove poslovne projekte i suradnju s partnerima.
"Budući da smo imali posla, kupili smo našu prvu proizvodnu halu, zaposlili još ljudi, tako da danas imamo oko 5000 kvadrata proizvodnih pogona i 50 zaposlenih. Na početku smo imali 100-postotni plasman na tržište BiH, ali kroz sajmove upoznavali smo partnere, ostvarili kontakte i danas naše proizvode u 95 posto slučajeva plasiramo u Austriju, Njemačku i Nizozemsku i tako je već pet godina", objašnjava Fahrudin Šahmanija.
U inozemstvu se od zeničke tvrtke najviše traži oprema za industrijska postrojenja, inoks spremnici, proizvodi za automobilsku i kemijsku industriju, boce pod pritiskom i drugi proizvodi.
Šahmanija kaže da nije teško pratiti Europu, ali da ona odvodi radnu snagu i dobre radnike zbog čega će njegove kolege i on imati poteškoća s pronalaženjem kvalificiranih radnika.
"Potreba u industriji za zanatima je velika, a nedostajat će nam bravari i varioci i imat ćemo problem jer nećemo imati radnu snagu. Imamo kvalificirane radnike, možemo biti ponosni na našu ekipu, a to potvrđuje i dugogodišnja suradnja s partnerima. Međutim, moramo obratiti pažnju na zanate koji su potrebni metalnoj industriji. Dosta ljudi danas želi u IT sektor, medicinu, a mi ćemo i dalje školovati ekonomiste i pravnike, dok nam nedostaju bravari i varioci. Prekasno ćemo shvatiti da smo prespavali ovo razdoblje", dodao je Šahmanija.