SARAJEVO - Pregovori predstavnika Sindikata BiH koji djeluje na području Federacije BiH i predstavnika Udruženja poslodavaca FBiH biće održani 8. i 9. oktobra u Sarajevu, najavio je danas Safudin Čengić, predsjednik Udruženja poslodavaca FBiH.


SARAJEVO - Pregovori predstavnika Sindikata BiH koji djeluje na području Federacije BiH i predstavnika Udruženja poslodavaca FBiH biće održani 8. i 9. oktobra u Sarajevu, najavio je danas Safudin Čengić, predsjednik Udruženja poslodavaca FBiH.

Nakon više od mjesec dana otkako je novi Zakon o radu u FBiH stupio na snagu, počinju pregovori između Saveza samostalnih sindikata BiH i Udruženja poslodavaca BiH o potpisivanju opšteg kolektivnog ugovora.

I jedna i druga strana imaju svoje prijedloge koji se razlikuju, tako da će potpisivanju opšteg kolektivnog ugovora definitivno prethoditi brojni sastanci i pritisci dok se ne dođe do rješenja koje mora biti usklađeno s novim Zakonom o radu.

Čengić ističe da je potpisan Protokol o saradnji, te da pregovori kreću.

"Pokušaćemo usaglasiti stavove", rekao je Čengić.

Sindikat ističe kako imaju dobar prijedlog s jednom od najvažnijih odredaba, a to je iznos minimalne plate u FBiH - 500 KM. Na prvom sastanku između Sindikata i Udruženja poslodavaca nije bilo razgovora o utvrđivanju minimalne plate niti o opštem kolektivnom ugovoru. Minimalna plata u FBiH sada iznosi 378 KM. Čengić, međutim, ističe da ne bi sada izlazio s ciframa, te da će o tome razgovarati.

"Iznos minimalca ovisit će o mogućnostima privrednih subjekata", rekao je Čengić, te iznio podatke o najnižim platama u regiji.

Dodao je da u susjednoj Srbiji minimalac iznosi 170 eura, u Makedoniji 160 eura, a da je u Crnoj Gori taj iznos još i niži.

"To ne znači da u Federaciji BiH neće biti bolje. Sve zavisi od mogućnosti", rekao je Čengić.

Upitan da li postoji bojazan kada su u pitanju pregovori o opštem kolektivnom ugovoru, jer već mjesecima se priča da novim Zakonom o radu neće biti ugovora o zaposlenju na neodređeno vrijeme, Čengić je rekao da su to nedobronamjerne spekulacije, te da ni u jednom članu zakona to ne piše eksplicitno.

"Definirano je da u određenim situacijama, u ekonomskoj krizi poslodavac ne mora čekati šest mjeseci da otpusti, recimo, deset posto radnika, pa onda nakon toga mora otpustiti još 100. Jednostavno, novim zakonom to može učiniti odmah, ali zato, kad se situacija popravi, može zaposliti još novih radnika", kazao je Čengić.

Iz Sindikata BiH ističu da je još rano govoriti o nekim konkretnim rezultatima novog Zakona o radu, jer sve važne detalje koji se odnose na prava radnika, poput plata, dodataka na platu, toplih obroka i slično, diktira opšti kolektivni ugovor. Najavljuju i mogućnost protesta ukoliko ne dođe do potpisivanja novog opšteg kolektivnog ugovora.

Tvrde da nisu ni optimisti, ni pesimisti, ali da vjeruju da će teško ići s Protokolom, jer je to pokazala i dosadašnja praksa, kada su u pitanju pregovori o pravima radnika. Iz Sindikata su već ranije, kada je Parlament FBiH usvojio novi Zakon o radu iznijeli 26 spornih odredaba u ovom zakonu.

Tada su kazali da novi zakon omogućava poslodavcu da lakše otkaže ugovor o radu u slučaju da se radniku promijeni radna sposobnost, omogućava se otkaz radniku koji se vrati sa bolovanja koje je duže od šest mjeseci, smanjen je rok u kojem radnik može podnijeti tužbu protiv poslodavca sa godine na 90 dana, smanjenje otpremnina u slučaju tehnološkog viška sa sadašnje jedne trećine plate za svaku godinu radnog staža na maksimalno šest prosječnih plata.