Inspektori rada u ugostiteljstvu, trgovini, uslužnim djelatnostima i eksploataciji i preradi drveta u prvih šest mjeseci ove godine zatekli su 310 neprijavljenih radnika, što je za gotovo stotinu manje nego u istom periodu lani.
Prema podacima Republičke uprave za inspekcijske poslove, u prvom polugodištu ove godine inspektori su obavili 7.650 kontrola u firmama, utvrdivši da 310 radnika nije imalo zaključen ugovor o radu, niti su bili prijavljeni na obavezne vidove osiguranja. U istom periodu lani kontrolisano je 5.960 radnika, od kojih je 414 radilo na crno.
Statističke analize pokazuju da je već godinama angažovanje radnika na crno najčešće u oblasti ugostiteljstva, trgovine, drvnoj industriji i uslužnim djelatnostima. U Inspektoratu ističu da je angažovanje većeg broja inspektora iz različitih institucija u kontroli poslodavaca na terenu očigledno dalo rezultate.
- Izmjenama Zakona o inspekcijama u RS ovlašćenje da kontrolišu prijavljivanje radnika dobili su svi inspektori Inspektorata RS, kao i inspektori Poreske uprave i Republičke uprave za igre na sreću, a do sada je te kontrole obavljala samo inspekcija rada - pojasnila je portparolka Uprave za inspekcijske poslove Dušanka Makivić.
Istakla je da je izmijenjena i zakonska odredba koja je poslodavcu ostavljala mogućnost da u roku od pet dana od dana zaključenja ugovora o radu prijavi radnika.
- U praksi je to dovodilo do zloupotreba, gdje su poslodavci u trenutku kontrole tvrdili da je radnik počeo sa radom prije par dana i tek onda u ostavljenom roku regulisali radni status radnika - dodala je Makivićeva i navela da je izmjenama Zakona o poreskom postupku propisano da prijavu za registraciju u Jedinstveni sistem obveznika doprinosa poslodavac podnosi najkasnije dan prije stupanja zaposlenog na rad kod poslodavca.
Predsjednik Unije udruženja poslodavaca RS Dragutin Škrebić kaže da je radnika koji rade na crno i dalje previše, ali da smanjenju doprinosi set zakonskih rješenja za borbu protiv sive ekonomije.
- Poslodavac je dužan da radnika prijavi 24 časa prije nego on uđe u preduzeće, tako da dobro poznati izgovor "došao je juče" više nije moguć. S druge strane, mnogo lakše se dolazi do radne dozvole u inostranstvu, pa su mnogi otišli tamo da rade, pa je i to jedan od razloga zašto je smanjen broj radnika u sivoj zoni - rekao je Škrebić.
U Savezu sindikata RS smatraju da je broj radnika koji rade na crno u RS najmanje tri puta veći od broja onih koje su inspektori zatekli tokom kontrola.
- U privatnom sektoru je još uveliko prisutan rad na crno, bez obzira na sve što preduzimaju inspektori. Poslodavci se pridržavaju zakona dok traju kontrole, a nakon nekog vremena rade sve po starom - kaže predsjednik Sindikata trgovine, ugostiteljstva, turizma i uslužnih djelatnosti RS Goran Savanović.
Kazne
Inspektori koji zateknu radnike da obavljaju posao na crno imaju pravo da kazne poslodavce, a iznos kazne zavisi od načina registracije poslodavca.
- U skladu sa mjerama propisanim zakonom kazne koje se izriču poslodavcima se kreću od 5.000 do 20.000 KM - rekla je Dušanka Makivić.