Sindikat radnika trgovine i uslužnih djelatnosti BiH (STBiH) prezentirao je danas u Sarajevu podatake o kršenju prava radnika u trgovini i uslugama u Bosni i Hercegovini da bi se skrenula pažnja javnosti.
Sindikat radnika trgovine i uslužnih djelatnosti BiH (STBiH) prezentirao je danas u Sarajevu podatake o kršenju prava radnika u trgovini i uslugama u Bosni i Hercegovini da bi se skrenula pažnja javnosti.
Ovaj sindikat u protekle tri godine proveo je projekt besplatne pravne pomoći i savjetovanja za radnike u sektoru trgovine i usluga u BiH.
Na osnovu tih slučajeva Sindikat je napravio bazu podataka o kršenju prava radnika.
Istraživanje je, između ostalog, pokazalo da radnici u tržnim centrima rade u neljudskim uvjetima, a identifcirano je da su mobing i prekovremeni rad najveći problemi u toj oblasti.
- Od 2012.godine ovim programom pomoć je pružena za 465 osoba, tokom 614 sastanka. Od tog broja, 258 je žena i 188 muškaraca. Kada je riječ o članstvu u sinadikatu, većina radnika kojima je na ovaj način pružena pomoć nisu članovi nijednog sindikata, a samo njih 23,2 posto su članovi nekog od sindikata u BiH - kazala je predsjednica Sindikata radnika trgovine i uslužnih djelatnosti Mersiha Beširović.
Naglasila je da je anketiranim osobama najučestaliji problem predstavlja mobing, zatim diskriminacija.
Kako je rečeno na pres-konferenciji, najčešći prijavljeni oblik mobinga su verbalni napadi.
- Analiza je pokazala da su žene na radnom mjestu izloženije mobingu nego muškarci - kazala je predstavnica STBiH Elma Demir.
Po njenim riječima, postoji veliko nepovjerenje radnika u efikasnost sistema za zaštitu njihovih prava, do te mjere da je 57,1 posto ispitanika izjavilo da se boje prestanka radnog odnosa, a da 27,9 posto vjeruje da se nikakva promjena neće desiti ukoliko nešto poduzmu da bi pokušali zaštititi svoja prava.
Predstavnik organizacije „Vaša prava“ BiH Emir Prcanović kazao je da su zaposlenici, u najviše slučajeva, 88,4 posto skloni neformalnom obraćanju da bi zaštitili svoja prava iz radnog odnosa, što ne ostavlja pismeni trag kao vid dokaza o odgovorenim rješenjima i poduzetim mjerama.
- Takav pristup nema formalnu težinu kakvu može imati zvanična žalba ili tužba, pa često nije najefikasniji način borbe za zaštitu radnih prava - kazao je Prcanović.
Rezultati do kojih se došli članovi mreže iz ovog sindikata ukazuju da je u sektoru industrije mobing kao problem na petom mjestu iza problema kakvi su neuplaćivanje doprinosa, neplaćenog prekovremenog rada, putnih troškova i neuvezanog staža.