Čvrsto opredjeljenje Vlade Federacije da u narednoj godini kroz usvajanje budžeta predvidi program prvog zapošljavanja i samozapošljavanja mladih, za što će biti odvojeno 50 miliona KM, pozdravljaju i ekonomski stručnjaci, poslodavci te nadležni iz institucija za zapošljavanje.


Čvrsto opredjeljenje Vlade Federacije da u narednoj godini kroz usvajanje budžeta predvidi program prvog zapošljavanja i samozapošljavanja mladih, za što će biti odvojeno 50 miliona KM, pozdravljaju i ekonomski stručnjaci, poslodavci te nadležni iz institucija za zapošljavanje.


Prema predviđanjima stručnjaka, ovim iznosom novca koji čelnici Vlade FBiH namjeravaju injektirati direktno u radna mjesta posao bi moglo dobiti najmanje 3.000 mladih osoba, s tendencijom porasta na čak 5.000 radnih mjesta. 

Reformska agenda

Nema jeftinijeg radnog mjesta od 10.000 KM u BiH - mišljenje je koje vlada među poslodavcima, što bi značilo, prema toj računici, da će u narednom periodu kroz ovaj program Vlade posao pronaći 5.000 mladih. Prema nedavnom izvještaju CIA-e, BiH zauzima prvo mjesto u svijetu po nezaposlenosti u populaciji starosne dobi do 24 godine, sa 62,8 posto, pa je rješenje tog problema za vlast u Federaciji jedan od strateških prioriteta. 

Iz Federalnog zavoda za zapošljavanje ne kriju zadovoljstvo odlukom Vlade.

- Pozdravljamo tu odluku i namjeru da se utroši toliko sredstava za zapošljavanje mladih, ali je pomalo nezahvalno govoriti o kojem broju novih radnih mjesta je riječ - kazao je za naš list Omer Korjenić, direktor Federalnog zavoda za zapošljavanje. 

Dio Reformske agende kao ključnog dokumenta u procesu evropskih integracija čini i poseban program za provedbu politike prvog zapošljavanja i samozapošljavanja. Ovakve najave iz Vlade ohrabruju, jer je agenda shvaćena ozbiljno, s težnjom da se implementira sve ono što ona sadrži. 

- Uzimajući u obzir da dosadašnje vlade u Federaciji nisu imale tako jasne stavove po pitanju reformi, Komora stoji na stanovištu da aktuelnu Reformsku agendu treba podržati i dati priliku da naša vlada kroz čitav set reformi stanje u našoj privredi, ekonomsko stanje, kao i kompletnu reformu tržišta rada uredi na drugačiji način, koji je prihvatljiv za sve - istakao je Mirsad Jašarspahić, potpredsjednik Privredne komore FBiH. 

On dodaje da je u prethodnom periodu nedovoljno posvećivana pažnja mladima, posebno pri prvom zapošljavanju.
 
- Ukoliko se po ovom pitanju Reformska agenda implementira, mišljenja sam da su učinjeni značajni koraci naprijed, da su stvoreni uvjeti da mladim generacijama, koji su i najznačajniji kapital ove zemlje, povjerimo našu budućnost - kazao je Jašarspahić. 

Donijeti profit

Safudin Čengić, predsjednik Upravnog odbora Udruženja poslodavaca Federacije, smatra da ispod 10.000 KM nema otvaranja novog radnog mjesta. 

- Svakako su to pozitivne poruke, jer će se na taj način stimulirati i poslodavci da zapošljavaju mlade ljude. Ali treba izraditi ozbiljne studije, da ne bude za godinu nema novca, a ljudi ostali bez posla. Potrebno je osigurati poslove ljudima u onim sektorima koji će donijeti profit - rekao je Čengić za „Avaz“.

Hurtić: Svako radno mjesto košta različito

Zlatko Hurtić, ekonomski analitičar, kaže da svako poticanje zapošljavanja treba pozdraviti, ali upozorava da treba dobro analizirati situaciju da bi se konkretno utvrdili rezultati ovog programa. 

- Svako radno mjesto košta različito i to nije malo novca. Treba analizirati jesu li te mjere ranije davale rezultate. Moramo se izboriti s radom nacrno - potcrtao je Hurtić.