Model strukovne neformalne obuke, kojeg je program PrilikaPlus razvio tokom prve faze rada, u narednih četiri godine dobit će svoj puni smisao - rečeno je Feni u Programu PrilikaPlus.
Model strukovne neformalne obuke, kojeg je program PrilikaPlus razvio tokom prve faze rada, u narednih četiri godine dobit će svoj puni smisao - rečeno je Feni u Programu PrilikaPlus.
Kako navode iz tog programa, od novembra ove pa do novembra 2018. godine već razrađeni modeli stručne obuke biće ponuđeni mreži partnerskih strukovnih škola širom Bosne i Hercegovine.
Učenicima će biti pružena mogućnost da svoju praktičnu obuku realizuju u pogonima partnerskih kompanija u njihovim gradovima i mjestima, a sve na osnovu pažljivo izrađenih programa.
- Na ovaj način će mladi ljudi dobiti jedinstvenu priliku da svoj budući posao nauče na najbolji mogući način, razvijajući radne vještine redovnom praksom i steknu znanje i iskustvo neophodne za pronalazak zaposlenja - navode iz Programa PrilikaPlus.
Tokom druge faze provođenja programa PrilikaPlus, bit će nastavljena i saradnja sa osam trening centara koji su zajedničkim naporima s brojnim bh. kompanijama formirani tokom prve faze provođenja Programa.
Centri u šest industrijskih grana, raspoređeni od Srpca i Banja Luke, preko Dervente i Velike Kladuše do Mostara i Sarajeva, pružaju dodatnu strukovnu obuku nezaposlenima za zanimanja koja su deficitarna na tržištu rada u Bosni i Hercegovini.
Pored nastavka saradnje s postojećim trening centrima, u okviru Programa je planirano, i ovaj put u saradnji sa zainteresovanim kompanijama, otvaranje dodatnih centara ove vrste u našoj državi.
- To će omogućiti strukovno neformalno obrazovanje u deficitarnim zanimanjima za još veći broj nezaposlenih sugrađana i njihovo ravnopravno uključivanje u tržište rada - ističu u ovom programu.
Program će u naredne četiri godine dodatno ojačati i saradnju sa 15 općina kako bi lokalna zajednica postala relevantan centar koji povezuje privatno preduzetništvo, sektor srednjoškolskog strukovnog obrazovanja i civilno društvo. Na taj način lokalna vlast će biti ohrabrena da poduzima konkretne akcije na poboljšanju funkcionisanja strukovnog obrazovanja u svojim zajednicama.
Specifičnost pristupa programa PrilikaPlus je stalno osluškivanje potreba poslodavaca i proizvodnog sektora za određenim profilom radne snage i upravo se na osnovu tih potreba vrše dodatne obuke i učeničke prakse.
- Ovakav pristup dovodi do izbalansiranog odnosa potražnje za radnom snagom i ponude na tržištu rada te odbacuje dugogodišnja praksa u BiH po kojoj obrazovni sistem školuje kadrove čija znanja i vještine ne odgovaraju trenutnim potrebama poslodavaca. Uloga Programa je da pomogne akterima na obe strane ove ekonomske jednačine i omogući obostrano zadovoljavajuće rješavanje problema neadekvatnog strukovnog obrazovanja i stalnog nedostatka kvalifikovanih radnika pojedinih tehničkih i uslužnih djelatnosti na tržištu rada - navode iz tog programa.
Program PrilikaPlus podržava švicarska ambasada, a implementira Agencija za razvoj malih i srednjih preduzeća u RS-u.