Suša koja je uništila glavninu ovogodišnjeg roda voća i povrća ostavila je praznih ruku ne samo ratare, nego i sezonske radnike, pa nadničari ovih dana dobijaju mizernih 30 KM za cjelodnevni rad.
U rodnim godinama na plantažama jabuke sve je vrvjelo od srednjoškolaca i studenata koji su berući sočne plodove uspijevali da zarade pristojan džeparac, jer se bralo do kraja oktobra, a dnevnica je prelazila i 40 maraka. Ove godine će zaraditi tek mizerne iznose.
- Berba voća nije težak posao, a može lijepo da se zaradi. Prije dvije godine sam brala jabuke u Gradišci, a novcem koji sam zaradila platila sam ljetovanje. Nadala sam se da ću i sada otkinuti neku marku, ali voća slabo ima, a dnevnice su zbog toga niže - kazala je Banjalučanka Dragana Bulajić.
Voćari kažu da, s obzirom na prinose koji su ove godine i do tri puta manji, nema ni potrebe za većim brojem sezonskih radnika.
- U mnogim voćnjacima berbe neće ni biti, a i ovo malo jabuke što smo spasili od nevremena obraćemo za 15 dana. Počela je berba sorte zlatni delišes, koja ranije dozrijeva, a do kraja mjeseca obraćemo i ajdared, koja je najzastupljenija u našim krajevima - rekao je predsjednik Udruženja voćara RS Dragoja Dojčinović.
Ističe da su u rodim godinama, na prostoru od 13 hektara, prinosi jabuke dostizali 500 tona, a na plantažama je radilo desetine sezonaca svih uzrasta i iz svih krajeva RS.
- Ove godine imamo deset radnika iz okoline Gradiške, jer nam se ne isplati dovoditi sezonce iz udaljenih mjesta. Roda neće biti ni 150 tona. Dnevnica za radnike je 30 maraka, a obezbijedili smo im još obrok i prevoz - dodao je Dojčinović.
Posla za sezonce nema ni u voćnjaku Spasoja Lajića, koji jabuke uzgaja na površini od šest hektara.
- Ova godina je jedna od najlošijih. Angažovao sam četiri radnika, mislim da mi do kraja berbe više neće ni trebati - rekao je Lajić i dodao da voćari nikakvu računicu nemaju ako povećaju dnevnice, jer su i ovako na gubitku zbog loših prinosa.
Prema podacima Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede RS, pod voćnjacima u Srpskoj je 14.535 hektara zemljišta, a jabuka kao jedna od najzastupljenijih vrsta voća zasađena je na 3.392 hektara.
Cijena
Predsjednik Udruženja voćara RS Dragoja Dojčinović kaže da otkupna cijena za jabuku prve klase još nije poznata.
- Stav voćara je da cijena ne smije biti niža od 0,70 KM, jer su prinosi podbacili, a cijena ovog voća u marketima već prelazi dvije marke - rekao je Dojčinović.