Ured za reviziju institucija u Federaciji BiH proveo je reviziju učinka o temi "Transparentnost zapošljavanja u javnim poduzećima FBiH", a cilj je bio ispitati postupak zapošljavanja i uzroke nedovoljne transparentnosti prilikom zapošljavanja u javnim poduzećima Federacije BiH.
Revizija je pokazala da javna poduzeća i nadležne institucije Federacije BiH nisu poduzele odgovarajuće aktivnosti kako bi zapošljavanje u javnim poduzećima učinile transparentnim.
Informacije o zapošljavanju u javnim poduzećima, u većini slučajeva, nisu bile javno objavljene i dostupne svim nezaposlenima i zainteresiranim osobama, tako da nisu svi imali jednake šanse za zapošljavanje, priopćeno je iz Ureda generalnog revizora Ureda za reviziju institucija u FBiH.
U razdoblju 2014.-2016. godine, u devet javnih poduzeća iz uzorka, ukupno je zaposleno 2.282 nova radnika, od toga je 73 posto, odnosno 1.674 radnika primljeno bez javnog natječaja.
Kako se navodi u priopćenju, najčešće korišteni i internim aktima javnih poduzeća propisani načini zapošljavanja, bili su zapošljavanje kandidata na osnovu zaprimljenih individualnih prijava za posao, odnosno neposrednim izborom "poznatog kandidata".
Revizija je pokazala da su i jedan i drugi način zapošljavanja netransparentni i u značajnoj mjeri zatvoreni za javnost. Postojeća regulativa je ostavila prostor menadžmentu javnih poduzeća da samostalno odlučuju kako će vršiti zapošljavanje i koliko će biti transparentni u obavljanju svojih dužnosti.
Neuređena zakonska regulativa ima za posljedicu da osobe koje traže zaposlenje, građani, porezni obveznici i šira javnost, nemaju dovoljno informacija o zapošljavanju u javnim poduzećima FBiH, navodi se u priopćenju.
Iz Ureda za reviziju institucija u FBiH cijene da su resorna ministarstva, odnosno Vlada FBiH, imali obvezu i mogućnost osigurati praćenje rada i zapošljavanja u javnim poduzećima FBiH, što nije iskorišteno u dovoljnoj mjeri.
Federalni zavod za zapošljavanje i županijske službe za zapošljavanje, kao nadležne institucije za unapređenje zapošljavanja u FBiH, nisu poduzimali dovoljno aktivnosti, koje su mogle doprinijeti povećanju transparentnosti zapošljavanja u javnim poduzećima.
Transparentnost, kao element dobrog upravljanja, može pomoći u borbi protiv korupcije, unaprjeđenju upravljanja i promoviranju odgovornosti, zaključuje se u priopćenju.